Все залежить від того, що саме Ви будуєте з вогнетривкої цегли. Наприклад, якщо це проста доменна піч або камін, для кладки можна використовувати суміш глини і кварцового піску. Справа в тому, що робоча температура в каміні рідко перевищує 1000 градусів. Саме такою вогнетривкістю володіє глиняний розчин кладки.

Однак якщо Ви будуєте промислові печі, тандирі, барбекю або мангали, використовуйте тільки спеціальний вогнетривкий розчин. Те ж саме стосується котлів і котелень, які належить використовувати в теплоенергетиці. Чим вище робоча температура теплового агрегату, тим більша ймовірність, що шви з простої глини просто розтріскаються. Це призведе до руйнування всієї конструкції, що небезпечно для життя. Розтріскування швів відбувається через те, що звичайна глина в суміші з піском не розрахована на температури вище 1000 градусів. Оптимальна робоча температура для агрегатів, де для кладки використана глина – це 800-900 градусів.

Також глину не можна використовувати в тих місцях кладки, де полум’я найчастіше стикається зі стінами печі. Тут робоча температура помітно відрізняється від інших ділянок і досягає 1200-1300 градусів. Ні в якому разі не використовуйте для кладки глину в таких місцях! Підійде тільки мертель.

Що таке мертель

Спеціальна вогнетривка суміш з шамотної глини на основі каоліну називається мертелем. При цьому, мертель різниться за масовою долею алюміній оксиду, що зазначено в маркуванні. Наприклад, маркування МШ-28 говорить про те, що в складі цього шамотного мертелю міститься 28% алюміній оксиду. Чим більше масова частка цієї хімічної речовини, тим вище максимальна вогнетривкість суміші. Справа в тому, що саме оксид алюмінію визначає вогнетривкі властивості як суміші, так і самої цегли.

Посудіть самі:

  • Мертель МП-18 – 1600 градусів.
  • МШ-28 – 1650 градусів.
  • МШ-36 – 1690 градусів.
  • МШ-39 – 1730 градусів.

Чим більше масова частка алюміній оксиду, тим вище вартість мертелю.

Переваги мертелю в порівнянні з простою глиною

Головна перевага – більш висока вогнетривкість. Також для кладочних сумішей характерний такий показник, як температура початку плавлення. Для мертеля вона становить 1200-1300 градусів, для простої глини – нижче 1000 градусів.

Теплопровідність мертеля відрізняється від аналогічного показника у глини. Чим нижче теплопровідність, тим довше нагрівається кладка каміна і шви. Бажано, щоб теплопровідність швів відповідала такій у цегли, а для цього у них повинен бути однаковий склад. Якщо шви нагріваються швидше за цеглу, це з часом також може призвести до утворення тріщин. Це повільний процес, який займає десятки років. Однак краще перестрахуватися.

Яким би не був тепловий агрегат (камін або мартенівська піч в металургії), рекомендуємо використовувати мертель, а не глину. Скупий платить двічі. Краще трохи переплатити, зате в печі ніколи не з’являться тріщини. Вибір за вами.