Топка – частина конструкції печі або каміна, де робоча температура є найвищою. Наприклад, зовнішні стінки каміна нагріваються до 30-40 градусів, внутрішні стінки димоходу – до 700-800 градусів, а топка – до 1200 градусів! Відповідно її можна будувати тільки з цегли з максимальною вогнетривкістю: від 1200 градусів і вище. На щастя, під цю категорію підпадають багато матеріалів, тож із вибором проблем не буде.

А ось звичайну рядову цеглу не можна використовувати для будівництва топки, тому що вона витримує нагрівання лише до 1000 градусів, і то на нетривалий період.

Пічна цегла М200

Це перший матеріал в списку наших лідерів. У нього не надто висока вогнетривкість – до 1200 градусів. Пічна цегла складається з тугоплавкої пластичної глини. Її обпалюють при температурі до 1200 градусів. Зверніть увагу, що до складу не додають каолін, шамотний порошок, кварц та інші матеріали, що збільшують жароміцність виробу.

Це найдешевший варіант. За рахунок випалу за такої високої температури ця цегла має відмінну марку міцності – М-200. Він прослужить щонайменше 100 років!

Каолінова цегла М-150 Нова Цегла

В складі цього матеріалу вже є каолін та високий вміст оксиду алюмінію. Цегла відрізняється помаранчевим відтінком, виготовляється заводом у Чотирбоках. За рахунок використання каоліну максимальна вогнетривкість досягає 1650 градусів, чого більш ніж достатньо для топки.

Цегла пічна

Шамотна цегла ША-5

Має пісочний відтінок із коричневими вкрапленнями кварцу. До складу входять:

  • Шамотний порошок.
  • Кокс.
  • Графіт.
  • Кварц.

Такий склад забезпечує максимальну жароміцність до 1730 градусів. Шамотну цеглу просто неможливо переплутати з клінкером або рядовою будівельною цеглою. Побачивши цей пісочний колір одного разу, Ви ніколи його не забудете!

До речі, з шамоту будують не лише топки камінів та печей, а й промислові теплові агрегати, які використовуються у кількох галузях:

  • Хімічна промисловість.
  • Металургія.
  • Коксодобувна промисловість.
  • Виробництво порцеляни.
  • Теплоенергетика.

Шамот відмінно підійде для будівництва мангалів, барбекю, груб, тандирів та російських лазень. Однак він коштує дорожче, ніж каолінова цегла М-150 Чотирбоки, і майже в 2 рази дорожча за пічну цеглу М-200. Чи варто використовувати її для зведення топки? Це залежить від вашого бюджету.

Також шамот перевершує каолінову та пічну цеглу за стійкістю до хімічних речовин, у тому числі до доменного шлаку. Він легко витримує прямий контакт із полум’ям.